První rok s miminkem bývá plný změn, učení a taktéž i dovedností, které si osvojí. V tomto roku přichází na řadu nejen spousta nových posunů z hlediska jeho vývoje, ale taktéž i rozvoji řeči, kdy dítě začne pomalu říkat jeho první slova. O to těžší je to pro rodiče, kteří s dítětem musí prozatím komunikovat pouze jednostranně. Tedy jen v případě, pokud nepoužívají techniku znakování.
Je vynikajícím nástrojem k tomu, abyste se pochopili
Naučit dítě komunikovat s vámi pomocí znakové řeči, musíte skutečně už od malička. Existuje několik primitivních (i když pro dítě o něco složitějších) znaků, které vám pomůžou navzájem se porozumět a zjistit, co vaše dítě potřebuje.
Znakování se soustředí především na základní úkoly, kterými jsou jídlo, hraní, potřeba jít na nočník, ale i na první dovednosti v podobě učení.Počítejte s tím, že si vyžaduje velkou trpělivost a získání pozornosti vašeho dítěte. Jestli se rozhodnete s ním začít, musíte vychytat správnou chvíli na to, kdy vašemu dítěti předvedete šikovnou posunkovou řeč, která ho posune v jeho vývinu dál.
Nevhodnou dobou je samozřejmě okamžik, kdy je vaše dítě unavené, nemocné nebo prožívá nějaké trápení – například růst prvních zoubků.Pamatujte, že se tato metoda praktikuje nenásilnou formou a je potřeba k ní mít i dostatek času na to, aby všemu, co po něm požadujete i vstřebalo, pochopilo a současně aplikovalo ve správnou dobu.
Najděte si v průběhu dne dostatek času
Obecně platí, že s jedním dítětem se zvládá vše lépe než se dvěma nebo více najednou. Pokud máte doma vaše první miminko, jistě si čas na to, naučit ho znakování najdete. Komplikovat vám vaši snahu může jeho sourozenec, ale pokud se postaráte o to, aby se zapojil, máte velkou šanci na úspěch.
Děti se od sebe vzájemně učí a rády po sobě opakují kdejakou lumpárnu, ale i dovednosti. Pojměte to tedy doma jako hru, při které se zabaví a taktéž naučí obě děti něčemu, co jim nebude na škodu.