Každý ví, že udržení kvality vody v bazénu po celou koupací sezónu není nijak jednoduché. Většinou se však mluví pouze o neustálém boji s řasami a sinicemi, případně s napadanými nečistotami, zvláště po bouřce doprovázené silným větrem. To však nejsou jediné věci, které nám mohou v tomto případě zkomplikovat život.
O čem se jen málokdy mluví je tvrdost vody. I ta je však důležitým faktorem, který je potřeba brát v úvahu. Zde platí, že tvrdou vodu v našem bazénu nechceme. Avšak proč tomu tak je? Koneckonců, během koupání to nijak nepoznáme. Většina z nás by nedokázala ani říci, zda jim z kohoutku teče tvrdá či měkká voda. Proč se o to tedy starat?
Důvodem není ani tak samotná tvrdost, nýbrž to, co ji způsobuje. Jednoduše řečeno, jde o vodu, která obsahuje velké množství minerálních částic. Zde je nutné říci, že se v naprosté většině případů nejedná o tělu prospěšné látky. Ty se však i tak mohou za vhodných podmínek krystalizovat a vytvářet takzvaný vodní kámen. A každý z nás si dokáže představit, co by tento dokázal provést například s filtračním zařízením.
Proto se běžně prodává stabilizátor tvrdosti vody. Jeho úkolem je rozpouštět ony minerály a udržovat tak tvrdost vody na přijatelné úrovni. Ovšem neznamená to, že bychom hned měli běžet do nejbližšího obchodu a použít jej. Nejprve je dobré otestovat, jak tvrdou vodu vlastně v bazénu máte. Na to existují domácí testy, které se dají koupit. Teprve na základě výsledků se rozhodnete, zda je nutné tento stav upravit, či zda je obsah minerálních látek na dostatečně nízké úrovni.
Také je dobré vzít v úvahu, v jaké části sezóny jsme. Pokud již máme například za sebou polovinu srpna, pak je v tomto ohledu péče poněkud zbytečná. Je však dobré ji zahrnout do plánu na příští rok. Prodloužíte tak životnost všech s bazénem spojených zařízení, i bazénu samotného. A to už rozhodně za ty peníze stojí.