Lidská společenství, žijící primitivním způsobem života, která nevyužívají technických vymožeností, prakticky neznají civilizační choroby. Řídí se více svým vnitřním hlasem, lépe naslouchají tělesné schránce a také dokážou využít přírodního bohatství různých bylin, rostlin, keřů a stromů. Sbírají a suší plody, kořínky a listy, které pomáhají při mnoha různých zdravotních potížích.
Ájurvédské medicíně se zejména bývalý socialistický režim spíše vysmíval a snažil se moderní léčbu zaměřit na syntetické přípravky, a to i přesto, že výčet nežádoucích účinků mnohdy znamenal vytloukání klínu klínem. Ájurvéda však uvažuje v komplexním měřítku a stále více zájemců o alternativní způsob léčby a změnu životního stylu také sahá po osvědčených bylinách a bylinných směsích. Stále více je mezi námi těch, co moudré přírodní zákony neobchází, a naopak se jim snaží porozumět.
Co je to shatavari
Docela nenápadná bylinka, kterou byste v přírodě snadno přehlédli. Je to typické harmonizační tonikum, jehož látky se snaží uvést v organismu energetické dráhy do rovnovážného stavu. Blahodárně působí zejména na hormonální změny způsobené stresem, nevhodným jídelníčkem, a také příznaky stárnutí. Velký vliv má především na ženy v menopauze, pomáhá ale i mužům při neplodnosti a zároveň posiluje imunitní systém a proudění lymfy a tím pádem také působí jako podpůrné činidlo při detoxikaci.
Má příznivý vliv i na močové ústrojí – ledviny a močový měchýř, uvolňuje křeče hladkého svalstva a pomáhá lépe prokrvit periferní části těla. Svým obsahem antioxidantů a pestrého spektra minerálních prvků si poradí i se špatným trávením a s nežádoucími odpadními kyselinami v žaludku a v tenkém střevě.
Užívá se nejčastěji ve formě prášku z rozemletého kořene, v němž je ukryto největší množství účinných látek. Shatavari je bylina bezpečná a bez nežádoucích účinků, vhodná pro široké věkové rozpětí bez rozdílu pohlaví.