Pokud si chceme pořídit vlastní bydlení, ať už se jedná o dům či byt, je nepravděpodobné, že budeme mít po ruce tolik peněz, abychom si danou nemovitost mohli jen tak koupit. To platí především pro mladé lidi, kteří zrovna například ukončili studium.
Zde může být řešením vzít si hypotéku. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci předem dané nemovitosti. Tyto produkty jsou poskytovány jak bankami, tak nebankovními společnostmi a je jich poměrně velké množství druhů. Jak si mezi nimi vybrat?
V první řadě je třeba si říci, zda je pro nás lepší bankovní či nebankovní hypotéka https://www.hypoteka-bez-registru.net/nebankovni_hypoteka. Samozřejmě naprostá většina řekne, že bankovní jsou lepší, ale je tomu skutečně tak? Proč takto uvažujeme?
Banky jsou v zásadě považovány v našich myslích za něco solidního, pevného a především čestného, zatímco finanční společnosti, které se specializují právě na poskytování nejrůznějších typů půjček, vnímáme téměř jako zlodějskou firmu a předpokládáme, že se nás pokusí nějakým způsobem „natáhnout“ a připravit o peníze.
Vinu na tom samozřejmě mají firmy, které se skutečně takto chovají. Tyto případy bývají po právu velmi často medializovány. Je to důležité z hlediska osvěty především u starších občanů, kteří se tak dozví, na co si konkrétně mají dávat pozor.
Avšak neplatí to paušálně. Stejně jako neplatí, že všechny banky jsou solidní a mají férové podmínky. I některé z nich mají skutečně vysoké úroky a skryté poplatky, o kterých se dozvíte obvykle, až když už je pozdě.
Jaký je tedy ten hlavní rozdíl? Ten spočívá především v tom, že banky mají pevnější podmínky, kterými se musí ze zákona řídit. Nemohou tedy nabízet některé typy, které u nebankovních společností najdete běžně, jako například americký typ hypotéky či hypotéku bez registru.
Jak je vidět, nezáleží ani tak na tom, pod jakou kategorii daný poskytovatel spadá, ale jaký je. Proto před uzavřením smlouvy hledejte reference. Jen tak se nespálíte.