Spousta lidí se brání nějakému tomu šetrnému zacházení se zdroji. Můžete to vidět na internetu, ale i v reálném životě v kamarádské či sousedské diskuzi. „Třídit odpad nemá cenu, když je tady Čína a USA“ nebo „stejně nic nezměníš“. Všichni tito lidé omlouvají své činy někým hodně vzdáleným – samozřejmě nás ovlivňuje úplně všechno. Pokud v Číně zalévají moře toxickým odpadem, poznáme to i my. Ovšem nyní se pojďme oprostit od těchto globálních problémů a zaměřme se na lokální, místní. To je ostatně poslední dobou trend, zaměřovat se na místní. Tak tedy dobře.
1) Valná většina domácností nesvítí úspornými žárovkami, nekupuje si úsporné spotřebiče a nemá dobré zateplení domova
To znamená, že lidé topí pánu bohu do oken za horentní sumy každý zimní měsíc, spalují plasty a staré hadry, svítí takovými žárovkami, jejichž wattáž bychom mohli použít na osvětlení celého bytu a ještě k tomu všemu plýtvají, kde to jen jde. vám ostatně může velmi dobře poradit, co se týče úspor v domácnosti.
2) Třídíme plasty, ale to ostatní už ne
Plasty jsou u nás velmi dobře recyklovány, až 80 % všech plastů se u nás recykluje, což je velmi dobré. Ale například tetrapaky, sklo, papír a kovové obaly jsou teda rozhodně nižší. Tetrapaky nikdo moc netřídí, proto ostatně spousta měst dělá to, že to přetřídí z plastů a kovové obaly často končí ve směsném obalu, byť by se daly naprosto bez problému očistit a recyklovat.
Často vidíme problém jinde, ale už se nepodíváme pod svůj vlastní nos. Jen si představte, kdybychom recyklovali skutečně 100 % všeho odpadu. Bioodpad by se využíval pro zemědělské účely, plasty a další látky by se 100 % recyklovaly a všechno ostatní by se vozilo do příslušných míst. To by se najednou dýchalo lépe.
A teď si představte, kdyby lidé, zhýčkaní konzumem, ještě omezili svou spotřebu a zaměřili se spíše na místní trh, než aby se dovážely cibule z Číny. To by bylo terno, viďte?